Co pomaga na zgagę w ciąży? Porady

Ciąża to piękny czas, który mimo wielu zalet, niesie ze sobą również sporo wyzwań i dolegliwości. Jedną z częstszych niedogodności ciążowych jest zgaga.

Zgaga w ciąży

Każda osoba, która choć raz w życiu miała zgagę, wie o tym, że ją miała. To stan, którego nie da się nie zauważyć. Ból w żołądku, pieczenie w przełyku to charakterystyczne objawy zgagi. Niestety, jest to bardzo częsta przypadłość ciążowa.

Na zgagę w ciąży cierpią szczególnie kobiety w pierwszym i trzecim trymestrze. Rzadziej w drugim, choć bywa, podobnie jak z mdłościami, że trwa przez cały okres ciąży.

Zgaga w ciąży. Objawy.

Zgaga w ciąży ma takie same objawy jak poza nią. Jest to:

  • ból żołądka
  • ból w okolicy mostka
  • pieczenie w przełyku
  • częste odbijanie
  • wracanie treści żołądka do przełyku
  • nudności
  • wymioty

Zgaga w ciąży. Przyczyny.

W pierwszym trymestrze zgaga często związana jest z nudnościami i wymiotami. Nie należy jednak na własną rękę stosować leków na zgagę. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub położną, ewentualnie farmaceutą, który powinien doradzić, jaki środek może zastosować kobieta w ciąży.

W trzecim trymestrze bywa, że zgaga towarzyszy ciężarnej przez cały czas, aż do dnia porodu. To bardzo trudne i nieprzyjemne. Dziecko, które po 30. tygodniu ciąży jest już naprawdę duże, zajmuje w jamie brzusznej sporo miejsca. Dlatego wszystkie kobiece wnętrzności zmieniają swoje położenie. Są po prostu spychane na bok przez macicę. Żołądek nie jest tu wyjątkiem. Ciągły ucisk i ruchy dziecka powodują, że zgaga staje się codziennością przyszłej mamy. Podobnie jak na początku ciąży, tak i na końcu, nie można samemu wybierać leków na dolegliwości żołądkowe. Ciężarna zawsze musi w tej kwestii skonsultować się z lekarzem, położną lub farmaceutą (w tej kolejności).

Na szczęście istnieją bezpieczne sposoby na ulżenie sobie w tej niedogodności.

Co pomaga na zgagę w ciąży? Porady.

Zgaga często dopada ciężarne w nocy. To dlatego, że kobieta zmienia pozycję z pionowej na wertykalną oraz dlatego, że kiedy mama przestaje się ruszać, zaczyna to robić dziecko. Żołądek obrywa więc podwójnie.

Prostym sposobem, który może przynieść ulgę, jest spanie w pozycji pół leżącej. Dodatkowa poduszka i podparcie pleców powinny pomóc. Również leżenie na lewym boku może być pomocne, ułatwiając odpływanie żółci i zmniejszając nacisk na żołądek. Choć wiele ciężarnych ma serdecznie dość konieczności leżenia na lewym boku, to naprawdę przynosi ulgę.

W ciągu dnia pomaga picie mleka, maślanki, kefiru lub jogurtu. Mleko i przetwory mleczne obniżają kwasowość żołądka, przynosząc doraźną ulgę w bólu i dyskomforcie, najczęściej na około pół godziny. Warto więc, by przyszła mama zaopatrzyła się w zapas napojów mlecznych.

Nie każdy jednak może lub lubi pić mleko. Alternatywą może być herbata rumiankowa lub miętowa, a także napar z korzenia imbiru, który jest przyjacielem kobiet w ciąży od pierwszych tygodniu. Imbir w pierwszym trymestrze łagodzi mdłości. Można go dodawać do potraw lub robić napój z jego dodatkiem. Nie jest wskazany w przypadku nadciśnienia ciążowego.

Kolejnym naturalnym remedium na zgagę jest miód, który można dodać do wody, naparu ziołowego lub posmarować nim kanapkę.

Ponieważ zgaga jest wywoływana nadmiarem kwasu w żołądku, w ciąży należy unikać pokarmów, które będą powodowały zwiększenie produkcji kwasu. Zrezygnowanie na ten czas z ostrych potraw, zbyt tłustych czy smażonych z pewnością pomoże na zgagę.

Ciężarna powinna też spożywać często niewielkie porcje jedzenia. Dzięki temu żołądek będzie mniej obciążony, szybciej strawi zjedzony pokarm i nie będzie musiał produkować w tym celu większej ilości kwasu.

Istnieją też bezpieczne dla kobiet w ciąży tabletki na zgagę, jednak należy o nie zapytać lekarza lub położną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *