Edukacja przez zabawę- czyli jak nauczyć dziecko literek?

Kiedy zacząć edukację dziecka?

Umysł dziecka jest najbardziej chłonny do czwartego roku życia. Czasem rodzice zwlekają z edukacją dziecka zbyt długo. Zaczynają ją ok. czwartego albo piątego roku życia a to jest moment, kiedy jest już zdecydowanie za późno. Oczywiście nie można dziecka zarzucić zbyt wieloma informacjami od pierwszego roku życia, ale warto zacząć właśnie od nauki literek. Kiedy zacząć edukację? Najlepiej przed drugim rokiem życia. Postawić należy na edukację przez zabawę bo to jedyna forma edukacji przyswajalna dla dziecka.

Zabawa z dzieckiem w skojarzenia

Pamiętajmy, że dla dziecka litery to czysta abstrakcja. Nie zrozumieją sensu i celowości używania literek. Dlatego stawiamy na edukację przez zabawę, czyli skojarzenia np. litera A przypomina rozłożoną drabinę. Właśnie takie obrazki możemy wykorzystać by nauczyć dziecko literek. Możemy też pokazywać dziecku zwierzątka i rzeczy które dziecko już kojarzy. Nazwa każdej takiej rzeczy zaczyna się na jakąś literę i tą właśnie literę należy akcentować. Dobrze, żeby literki stale znajdowały się w zasięgu wzroku dziecka. Literki i obrazek danej rzeczy.

Zabawa z literkami podczas karmienia dziecka

Również potrawy mają swoje nazwy oraz odpowiednie kształty. Ciekawym pomysłem na wczesną edukację dziecka jest wykorzystanie makaronu w kształcie literek. Dodawanie go do ulubionej zupy i edukacja przez zabawę nabiera wtedy pysznego efektu. Z jednej strony dziecko nie grymasi przy jedzeniu, z drugiej zaś poznaje kolejne literki.

Granice edukacji i zabawy czyli kiedy przestać

Dziecko uwielbia się bawić, ale bawi się zawsze w swoim tempie i czasie. Nie możemy przesadzać i przeciągać zabawy dziecka zbyt długo by nauczyć go wszystkich literek w jak najkrótszym czasie. Edukacja dziecka nie musi przynosić natychmiastowego efektu. Dziecko nie zacznie pisać literek w wieku trzech lat (choć to wcale nie jest rzadkością), ale mózg dziecka w tym wieku jest na tyle chłonny, że wszelkie ukazane skojarzenia, zostaną w nim na zawsze. Nawet jeżeli nie zacznie pisać w wieku trzech, czterech czy nawet pięciu lat, z pewnością łatwiej mu to przyjdzie kiedy zacznie się prawdziwa edukacja i bardzo szybko nadrobi braki.

Nauczyć dziecka literek czyli sprawić, że będzie chciało więcej

Jeżeli dziecko chce się uczyć i poczuje głód wiedzy, należy mu to udostępnić i zapewnić. To zwykle rodzice powinni się pilnować by nie przekroczyć pewnej granicy. Warto naprawdę potraktować to jako zabawę a nie edukację i gdy dziecko poczuje się zmęczone, po prostu przestać. Dobrze też wplatać taką zabawę w codzienność i to na chwilę. Zostawmy dziecku pewien niedosyt. Niech w końcu samo zechce szukać porównań i samo będzie chciało uczyć się literek. Taki niedosyt daje większy rozwój niż wpajanie dziecku edukacji na siłę, nawet jeżeli to będzie nadal zabawa.

Kiedy zabawa jest atrakcyjna?

Każda zabawa wtedy ma swój urok kiedy chce się do niej wracać i tu należy dać dziecku szansę by samo do niej wracało. Wtedy możemy odkrywać kolejne literki, kolejne obrazki i kolejne tajemnice świata. Gdy spostrzeżemy, że dziecko samo sięga po kredę czy pisak by narysować samodzielnie literkę, dawajmy mu tę szansę, ale nie przymuszajmy. To zawsze ma być zabawa. Dziecko przez zabawę, każdą zabawę poznaje świat i rozwija wyobraźnię a także kształtuje się jego motoryka mała i duża. Pamiętajmy zawsze, że jest to świat dziecka. Jako rodzice jesteśmy jego przewodnikami w poznawaniu świata a nie promotorami przygotowującymi go od wczesnych lat na studia.

Dziecko pokocha uczyć się literek kiedy poczuje się twórcą

Pierwsze poczucie dziecka, że może być twórcą powstaje wtedy gdy potrafi samodzielnie coś zrobić. Nieważne czy będzie to pierwsze samodzielne trafienie łyżką do ust, zbudowanie piramidy z klocków czy zestawienie literek w pierwszy wyraz. Pierwszym wyrazem zwykle jest MAMA lub TATA. Tak samo jak rodzice są dumni, że ich dziecko nauczyło się literek i nauczyło się tworzyć z nich te najważniejsze dla nich wyrazy, tak samo dziecko czuje się dumne, że potrafi ułożyć z literek cały wyraz. Bo czuje się już twórcą.

Dajmy sobie i dziecku przestrzeń do tego, żeby edukacja stała się dla dziecka zabawą i miało głód poznawczy nie tylko w nauce literek, ale w przyswajaniu wiedzy na późniejszym etapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *