Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Najlepsze sposoby

Uczenie dziecka tabliczki mnożenia metodą stresującego wkuwania i karania już dawno, na szczęście, odeszło do lamusa. W dzisiejszych czasach istnieje całe mnóstwo kreatywnych sposobów na to, by nie tylko nauczyć dziecko mnożyć, ale również by chętnie podejmowało się tej nauki. Wszystkie te metody można posumować w trzech słowach: nauka poprzez zabawę. Skuteczność tego podejścia opiera się na niemal oczywistej prawdzie: szybciej uczymy się tego, czym jesteśmy zainteresowani. Nie ma lepszego sposobu na zainteresowanie dziecko pożądanym przez nas tematem niż wplecenie go w zabawę.

Nauka tabliczki mnożenia dzięki kartom Grabowskiego

Najbardziej naturalnym, ale i bardzo skutecznym sposobem, by nauczyć dziecko tabliczki mnożenia jest skorzystanie z szeroko dostępnych gier edukacyjnych. Jedną z najpopularniejszych form nauki tego rodzaju są tak zwane karty Grabowskiego. Jest to zestaw dwóch talii 55 kart, do których dołączane są dwie książeczki opisujące możliwości rozgrywania tymi kartami. Odpowiednikiem czarnych figur w tradycyjnej talii tutaj jest zapis mnożenia dwóch liczb, zaś odpowiednikiem czerwonych – wynik mnożenia tych pierwszych. Na każdej karcie znajdują się również kafelki, które pomagają dziecku zrozumieć, na czym naprawdę polega mnożenie. Szerokie możliwości rozgrywania partii opisane we wspomnianych książeczkach umożliwiają dopasowanie rozgrywki do potrzeb i możliwości każdego dziecka.

Gra z kartonikami, ucząca dziecko mnożenia w rywalizacji

Podobnym i prostszym w realizacji rozwiązaniem problemu nauki tabliczki mnożenia jest popularna zabawka z kolorowymi kartonikami. Po jednej stronie karty znajduje się działanie, a po drugiej – jego wynik. Gracze początkowo rozdzielają karty między siebie po równo i pokazują graczom stronę działania, samemu widząc tylko wynik. Jeżeli gracz odpowie prawidłowo, zabiera kartę, powiększając swój stos. Wygrywa, oczywiście, ten, kto zdobędzie najwięcej kart.

Pomoce dydaktyczne do nauki tabliczki mnożenia

Można zakupić również gry, które uczą dzieci tabliczki mnożenia. Jedną z nich jest tablica składająca się z niewielkich klocków z zapisanymi działaniami z jednej i wynikami z drugiej strony. Kolejne rzędy odpowiadają kolejnym liczbom, przez które się mnoży i są oznaczone odmiennymi kolorami, co pomaga dziecku w zapamiętywaniu. Tablica taka może służyć do odrabiania zadań domowych z matematyki, ale również stanowić zabawę w postaci wspólnej rozgrywki z domownikami.

Gra w typie „memory” jako metoda uczenia dzieci mnożenia

Innym pomysłem jest gra bazująca na popularnej formule „memory”, gdzie odkrywa się dwie rozrzucone po stole zakryte karty, próbując odkryć je tak, aby odnaleźć te, które sobie odpowiadają. Oczywiście, w przypadku matematyki zadaniem jest dopasowanie działania do jego wyniku.

Inne metody służące do nauki tabliczki mnożenia

Poza rozwiązaniem w postaci gier towarzyskich, istnieją również inne metody uczenia dzieci tabliczki mnożenia, które bazują na wykorzystaniu technik mnemotechnicznych. Dla przykładu, łatwo odnaleźć w księgarniach kolorowanki, które poprzez kreatywność dziecka umożliwiają wzrokowe zapamiętywanie aspektów związanych z tabliczką mnożenia. Sposobem na zapamiętywanie działania i wyniku mogą też być różne rymowanki, które nietrudno odnaleźć w Internecie. Oczywiście, można pokusić się o własne wytwory poetyckie. Podobnie kreatywną, ale bardziej skomplikowaną formą jest wymyślanie historyjek, w których liczby występują w odpowiednich rolach i odgrywają określone sceny. Na przykład: jeśli spotkają się dwie kurki (2 razy 2), to udadzą się do domku (4).

Należy pamiętać, że zmuszanie dzieci do nauki tabliczki mnożenia może powodować efekt odwrotny od zamierzonego. Lepiej wskazywać dzieciom przydatność tej umiejętności w codziennym życiu, angażując potrzebę mnożenia do codziennych sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *