Jak przekonać niejadka do jedzenia? Najciekawsze pomysły

Każdy rodzic stara się, by dziecko miało odpowiednio zbalansowaną dietę. Ma to na celu dostarczenie młodemu, rozwijającemu się organizmowi adekwatnej ilości zalecanej dawki dziennej witamin oraz składników odżywczych.

Rzeczywistość jednak nie zawsze układa się tak łatwo. Dzieci często odmawiają warzyw, owoców i mięsa. Jak zatem przekonać niejadka do jedzenia tego co jest dla jego organizmu najbardziej wartościowe? Poniżej najciekawsze pomysły.

Moje dziecko jest niejadkiem – kiedy to staje się problemem?

Bywają sytuacje, że dzieci czasem odmawiają jedzenia. Powinny być one jednorazowe i rzadkie. Wówczas wystarczy dać pociechom spokój, a same zawołają o posiłek za jakiś czas. Gdy jednak niejedzenie staje się notoryczne, pogorszeniu może ulec nie tylko waga dziecka, ale i jego zdrowie.

Problem pojawia się, gdy nasz niejadek z reguły:

  • odmawia jedzenia warzyw i mięsa
  • z talerza znika ewentualnie sam makaron
  • zjada tylko deser lub same słodycze
  • skarży się na każde serwowane danie
  • nie chce próbować nowych potraw
  • zjada zbyt małe porcje jedzenia

Zazwyczaj wyżej wymienione symptomy współwystępują. Jak zatem przelamać tę długą listę problemów, by nakłonić niejadka do jedzenia?

Jak przekonać niejadka do jedzenia? – przydatne pomysły

Wiadomo, iż dzieci są różne, tak jak mogą być różne preferencje żywieniowe. Idąc tym tropem, należy połączyć te obie kwestie. Najciekawsze pomysły na to, jak przekonać niejadka do jedzenia to:

Zaakceptowanie tego, że nasze dziecko może czegoś nie lubić

Częstym źródłem toczenia batalii o jedzenie jest zmuszanie go do tej czynności. Wówczas dziecko czuje się na tyle zmęczone tą sytuacją, że już z góry odmawia posiłku nie wiedząc nawet, co dostanie. W celu zakopania tzw. toporu wojennego, należy odsunąć na bok nerwowe i krzykliwe zachowania rodzica na rzecz spokojnego dialogu. Niejadkowi będzie wystarczyło wytłumaczenie, iż rozumiemy, że nie ma ochoty na jedzenie akurat tego produktu. Istnieje tu szansa, iż nad nie zmuszonym do jedzenia niejadkiem weźmie górę ciekawość lub chęć przełamania dotychczasowych konwenansów, jak przed chwilą wykonał to rodzic. Będzie mu łatwiej w świadomości, iż jest rozumiany i akceptowany w tym co czuje.

Zaproponowanie niejadkowi wyboru tego, co chce zjeść

Po „udobruchaniu” dziecka dzięki akceptacji, jeśli nie będzie chciało dalej spożywać, możemy:

  • położyć pusty talerz przed naszą pociechą i dać wolną rękę, by samo sobie wybrało ze stołu produkty, na które ma ochotę (gdy dziecko jest mniejsze zapytajmy, co chciałoby zjeść i pomóżmy mu)
  • przygotowując posiłek starajmy się podawać poszczególne jego składniki osobno, by ułatwić wybór
  • często bywa tak, iż niejadek nie preferuje jedzenia osób dorosłych. Wówczas można dać mu propozycję czegoś „prostego”, np. kanapka z jajkiem

Modelowanie środowiska domowego

Często dzieci odmawiają jedzenia, gdy w zasięgu wzroku mają coś atrakcyjniejszego od warzyw czy mięsa. Dlatego też wszelkie słodycze, przekąski i słodkie napoje należy schować.

Odpowiedzialność za posiłek jako zadanie dla dziecka

Uczestnictwo niejadka w czynnościach okołoposiłkowych przekłada się na to, że sam posiłek będzie dla niego stanowił wartość. Dodatkowo, chwalone podczas ich wykonywania, będzie dobrze kojarzyło jedzenie. W tej sferze, możemy dziecko angażować do:

  • wspólnego sporządzania listy zakupów
  • wspólnego robienia zakupów
  • wspólnego przygotowywania posiłków

Udzielenie informacji niejadkowi

Gdy dziecko ma opory przed nowymi daniami, nie trzeba go zawstydzać lub wyśmiewać, a w szczególności przy innych. Wystarczy spokojnie wytłumaczyć, iż smak może się zmieniać i zapewne przyjdzie taki czas, że polubi więcej rzeczy. Gdy sytuacja ma miejsce przy innych, wystarczy wspomnieć, że jeśli nie chce teraz, to niech spróbuje, gdy będzie gotowy.

Jak przekonać niejadka do jedzenia? – czego nie robić?

Istnieją zachowania rodziców, które mogą wzmagać proces afektu niejadka do posiłków, doprowadzając nawet do nerwicy żołądka. By nie dopuścić do takiej sytuacji, warto w tym miejscu wymienić, od jakich zachowań dorośli muszą się powstrzymać. Mianowicie:

  • nie należy natarczywie upierać się, by dziecko zjadło całe danie do końca lub określony produkt z posiłku
  • nie proponować nagród za zjedzenie czegoś, a w szczególności w postaci deseru lub słodyczy (jedzenie ma być przyjemnością własnego wyboru)
  • nie przyrządzać posiłku instrumentalnie „na zamówienie”
  • nie etykietować dzieci, szczególnie przy innych
  • nie zmieniać pory posiłku w czas na wojnę

Wyżej wymienione pomysły mogą stać się inspiracją, która ma przyczynić się do przekonania niejadka do jedzenia. Można je stosować wszystkie razem lub wybiórczo i w zależności od charakteru lub sytuacji modelować.

Źródło: J. Faber, J. King Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały? Poradnik dla rodziców dzieci w wieku 2 – 7 lat, Poznań, 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *