Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Rozpoczęcie chodzenia przez dziecko to indywidualna sprawa maluszka. Może zacząć chodzić pod koniec okresu niemowlęcego lub później. Standardowo uznaje się, iż pierwsze kroki zaczyna samodzielnie stawiać w jedenastym miesiącu swego życia. Kiedy dziecko zaczyna chodzić ma czworakach, należy baczniej je pilnować lub ustawić barierki. Dzięki barierkom ograniczymy małemu pole do przemieszczania się. Zapobiegniemy w ten sposób wielu wypadkom.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić – wszystkie szafki jego

Dziecko, które już potrafi chodzić, sięgnie do wszystkich drzwiczek, będące w zasięgu jego ręki. Może nam narobić niezłego bałaganu, wyciągając z szafek przeróżne przedmioty. Warto zatem zabezpieczyć zawartość dolnych półek, aby nie dały się otworzyć małemu ciekawskiemu. Jednak dobrze jest kilka szafek pozostawić niemowlęciu do odkrywania.

W szafkach, które będą dostępne dla malca, można umieścić nietłukący sprzęt kuchenny oraz zabawki. Gdy dziecko zaczęło chodzić na kolanach jak piesek, zacznie zaspokajać swoją ciekawość i przy okazji sprawdzać, czy takim sprzętem można się pobawić. Garnki i drewniane łopatki to doskonała perkusja dla bałykującego brzdąca. Z łazienki muszą zniknąć wszystkie chemikalia, które do tej pory stały na podłodze lub w dolnych szafkach. Tam można włożyć zabawki kąpielowe.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, jego pierwsze kroki są ostrożne

Gdy jedenastomiesięczne niemowlę rozpoczyna swoją wędrówkę na czworakach, możemy być pewni, iż szybko podniesie się na parę nóżek. Pomoże sobie meblem, o którego się wesprze. Jego chód w pozycji stojącej jest boczny. Przesuwa się w lewo lub w prawo, opierając się o meble.

Kiedy dziecko zaczęło w ten sposób chodzić, bądźmy pewni, że szybko opanuje chodzenie bez podparcia. Wyruszy wówczas przed siebie, zachwycone swoją samodzielnością. Oczywiście, zanim tak się stanie, będzie jeszcze czworakować, a w pozycji pionowej podpierać się rękami o meble. Chętnie też przewędruje po pokoju, trzymane przez dorosłego za obydwie ręce. 

Chód jeszcze jest mało skoordynowany. Maluszek stawia jedną nogę do przodu i wysuwa do przodu miednicę. Obciąża w ten sposób całkowicie wysuniętą w przód stopę. Niemowlę jest ostrożne i stawia rozważnie swe kroki na szerokiej podstawie.

Z każdym miesiącem dziecko chodzi coraz pewniej

Dwunastomiesięczny brzdąc zdecydowanie lepiej daje sobie radę z chodzeniem w pozycji pionowej. Potrafi dobrze dreptać, trzymane za jedną rękę. Pomimo iż nadal kroki są mało skoordynowane i na szerokiej podstawie, jak miesiąc wcześniej. Bardzo łatwo mu stracić równowagę. Przez kolejne miesiące będzie ćwiczyło tę umiejętność.

Najpewniejszym krokiem dziecko zaczyna chodzić, osiągnąwszy wiek piętnastu miesięcy. Zdarzają się jednak w tym czasie małe upadki, ponieważ jego równowaga jest jeszcze trochę nieskoordynowana. Z tego powodu bardzo chętnie korzysta z noszenia przez dorosłego. Potrafi się tego domagać, pomimo iż wie, że jest już dosyć ciężkie.

Osiemnaście miesięcy to już prawdziwa wyprostowana postawa dziecka podczas chodzenia. Nie potrzebuje już pomocy trzymania go za rękę. Niektóre dzieci odważają się w tym wieku biegać, ale w bardzo sztywny sposób. Często się przewracają. Półtoraroczny malec bardzo lubi wchodzić i schodzić po schodach.

Dwulatek najlepiej daje sobie radę z chodzeniem

Malec mający dwadzieścia cztery miesiące doskonale opanował chód w pozycji wyprostowanej. Dobrze chodzi samodzielnie i stabilnie stawia stopy. Potrafi biegać bez przewrotek, a gdy czasami zdarzy mu się upadek, szybko się podnosi. Niekiedy domaga się pomocy od rodzica przy podnoszeniu. Jeżeli nie doznał zbytniego urazu, ochoczo podrepcze dalej.


Sprawdź także ranking najlepszych kasków do nauki chodzenia na: https://www.babythings.pl/ranking-top-10-najlepszy-kask-do-nauki-chodzenia-dla-niemowlaka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *