Pierwsza ciąża- kiedy czuć ruchy dziecka?

Pierwsza ciąża to ekscytujący czas dla przyszłych rodziców. Wszystko jest nowe, bywa niepokojące, kobieta często nie ma pewności, czy to, co przeżywa, jest normalne i zdrowe, czy są to może jakieś alarmujące objawy. To trudny okres. Ale jednocześnie piękny, szczególnie kiedy mama zaczyna czuć ruchy dziecka.

Kiedy czuć ruchy dziecka w pierwszej ciąży?

Ruchy maluszka w brzuchu to moment bardzo wyczekiwany przez kobiety w ciąży. Często jest to chwila, w której zaczyna się tworzyć wyjątkowa więź matki i dziecka.

Tak naprawdę wyczuwalne ruchy płodu pojawiają się między 15. a 20. tygodniem ciąży. To czy, kiedy i z jaką intensywnością kobieta poczuje ruchy dziecka w pierwszej ciąży, zależy od kilku czynników. 

Po pierwsze, od ilości tkanki tłuszczowej u przyszłej mamy. Kobiety z niewielką ilością tkanki tłuszczowej poczują pierwsze ruchy maluszka szybciej, niż panie o bardziej krągłych kształtach. Tkanka tłuszczowa pełni bowiem rolę izolatora i te pierwsze, bardzo delikatne ruchy, mogą umknąć uwadze.

Po drugie, umiejscowienie łożyska. Jeśli łożysko znajduje się na przedniej ścianie macicy, ruchy dziecka również mogą być odczuwalne później. W miejscu, w którym znajduje się łożysko, dziecko nie styka się bezpośrednio ze ścianą macicy, dlatego ruchy mogą być wyraźnie odczuwalne, dopiero gdy dzidziuś już bardziej urośnie.

Po trzecie, aktywność dziecka. Dzieci już w łonie mamy wykazują różnice temperamentów. Jedne są bardzo ruchliwe przez większą część doby, inne są spokojniejsze, a jeszcze inne po prostu lubią dużo spać. Dlatego mama spokojnego maluszka może zacząć czuć jego ruchy nieco później, niż mama dziecka żywiołowego i ruchliwego.

Pierwsze ruchy dziecka

Pierwsze ruchy płodu są bardzo subtelne i szczególnie w pierwszej ciąży, kobieta może w ogóle nie skojarzyć, że to, co czuje, to ruchy jej dziecka.

Na samym początku, między 15. a 18. tygodniem ciąży, pierwsze ruchy dziecka odczuwalne są jako lekkie łaskotanie, coś na kształt bąbelków w brzuchu. Wiele kobiet w pierwszej ciąży myśli, że to ruchy perystaltyczne jelit. Tymczasem mogą to już być odczuwalne podrygi bobasa. Dlaczego te pierwsze ruchy są tak słabo wyczuwalne? Płód jest jeszcze stosunkowo niewielki i ma w macicy dużo miejsca. Pływając więc w płynie owodniowym, może w ogóle nie dotykać ścian macicy. Zmienia się to wraz ze wzrostem dziecka oraz ze stopniową utratą przestrzeni wewnątrz macicy.

Mniej więcej między 18. a 20. tygodniem ciąży, ruchy zaczynają być odczuwalne już wyraźniej. Kobieta może poczuć coś, co nazywane jest potocznie kopnięciem. Wcale jednak nie musi nim być. Dziecko uderza w ściany macicy nie tylko nóżkami. Również rączkami, główką, pupą czy łokciem. Przyszła mama odczuwa też, kiedy dziecko się obraca, przeciąga albo robi fikołki.

W trzecim trymestrze ciąży, kiedy miejsca w macicy jest już naprawdę mało, a bobas zaczyna osiągać rozmiary noworodka, ruchy są już bardzo mocno odczuwalne. Zdarza się, że można na brzuchu zobaczyć stópkę lub rączkę.

Co może zaniepokoić?

Ruchy dziecka w pierwszej ciąży można zacząć odczuwać nieco później niż w kolejnej. Jednak jeśli ruchy nie są odczuwalne po 21. tygodniu ciąży, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Sytuacja, w której ruchy nagle ustały, stały się słabsze lub jeśli mama czuje mniej niż 10 ruchów w przeciągu 12 godzin, także powinna skłonić do kontaktu z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę. Kiedy kobieta zauważy, że ruchy dziecka stały się znacznie silniejsze i chaotyczne, również powinna udać się do lekarza. Zawsze lepiej dmuchać na zimne i zgłosić się do lekarza o jeden raz za dużo, niż o jeden za mało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *