Wyjazd na narty- jaka długość nart dla dziecka będzie odpowiednia?

Jazda na nartach to bardzo lubiana przez społeczeństwa zimowa aktywność ruchowa. Dzięki takiemu wyjazdowi możliwe jest wspólne spędzenia czasu, realizowanie swoich pasji, jak również poprawa zdrowia, kondycji i ogólne sprawności fizycznej. Sport ten przeznaczony jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Przed rozpoczęciem przygody z tego rodzaju aktywnością warto dobrać odpowiednie sprzęt i wyposażenie. Szczególnie ważne jest ono przy nauce dzieci. Jak zorganizować udany, rodzinny wyjazd na narty? Co powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego sportowca? Jak dopasować długość nart do dziecka?

Wyjazd na narty – organizacja rodzinnego wypoczynku

Wspólnie spędzone ferie zimowe pozwalają zbliżyć się do siebie członkom rodziny. Wyprawa na narty oraz szusowanie po najlepszych stokach przynosi wiele przyjemności i satysfakcji. Jednak, aby wyjazd ten był udany należy go odpowiednio zaplanować. Organizacja powinna opierać się o kilka ważnych czynników, bez których ferie mogą okazać się klapą. Do najwaleczniejszych należą:

  • ustalenie terminu i długości wyjazdu, 
  • wybór stoków dobranych do umiejętności i możliwości uczestników, 
  • skompletowanie i sprawdzenie stanu sprzętu – zakup nart, kasku, dobór parametrów takich, jak długość nart dla dziecka czy wyważenie wiązań, 
  • wybór noclegu w przypadku wyjazdu kilkudniowego, 
  • wyżywienie 
  • środki bezpieczeństwa – ubezpieczania, itp. 

Wyposażenie narciarza – kompletny wyjazd na narty

Każdy, czy to początkujący czy zaawansowany narciarz, powinien posiadać odpowiedni ekwipunek. Bez względu na wiek, poziom jazdy czy płeć, wyposażenie nie odbiega od siebie. Głównym przedmiotem są oczywiście narty. Powinny one być dopasowane do stylu jazdy, umiejętności, jak również wzrostu i wagi użytkownika. Kolejnym niezbędnym elementem są buty narciarskie. Wytworzone one powinny być z trwałego materiału, odpornego na uszkodzenia czy pęknięcia. Buty należy dopasować do wiązań, które są składową nart. Twarda skorupa zapewnia stabilność, możliwość wykonywania wielu manewrów, a także bezpieczeństwo – chroni przed stłuczeniami i innymi urazami nóg. Kolejną częścią wyposażenia są kijki – jednak należy pamiętać iż jest to element opcjonalny. Nie każdy narciarz zjeżdża przy ich pomocy. Portowcy powinni również posiadać kask ochronny, które zminimalizuje ryzyko powstania urazów głowy i kręgosłupa. Pożądanymi częściami wyposażenia są również: gogle, bielizna termiczna, spodnie, kurtka, kombinezon, rękawiczki, czapka lub kominiarka, itp. 

Jaka długość nart dla dziecka – dobór odpowiedniego sprzętu

Podczas ferii zimowych w szczególności należy zadbać o sprzęt sportowy dzieci. Młodzi ludzie z roku na rok zmieniają swoje wymiary, szybko rosną, niekiedy przybierają na wadze, a ich koordynacja znacznie się polepsza. Dlatego też każdego roku należy ocenić sprzęt lub dobrać wyposażenie dopasowane do podopiecznego. Zatem jaka długość nart dla dziecka będzie odpowiednia?

Narty do nauki cechują się odpowiednią długością. Aby umożliwić młodej osobie komfortową jazdę oraz nabieranie pewności siebie, warto wyposażyć je w narty, które sięgają podbródka, a nawet do wysokości pach.. Zaleca się stosowanie sprzętu o 20-30 cm krótszego niż wzrost użytkownika. Dłuższe deski mogą powodować utratę kontroli lub ciężkie panowanie nad nimi. Wśród instruktorów i doświadczonych narciarzy chodzi opinia, iż narty dla dziecka powinny mieć mniej więcej od 60-80 cm długości. Kupując narty warto wybierać modele, które posiadają dopasowane wiązania w komplecie. Ten element nie wpływa raczej na sama naukę i komfort jazdy malucha. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *